+36 78/564-222
6300 Kalocsa, Kossuth Lajos u. 34-36.
EFI iroda nyitvatartási idő:
Hétfőtől péntekig: 08:00 - 16:00
HU
EN
DE
Kalocsai Szent Kereszt Kórház Egészségfejlesztési Iroda

Ingyenes állapotfelmérés

Az állapotfelmérés során a lábujjunktól a fejünk búbjáig
megtudhatunk magunkról mindent
Ingyenes, fájdalommentes vizsgálatok.
Kérdőívek. Kockázatbecslés.
2014. 04. 01. 14:32 | Általános

Megnyílt a kalocsai Egészségfejlesztési Iroda

A kalocsai járás 20 településén élő lakosság egészségének megőrzését, egészséges életmódját segítő, összesen 130 millió forint pályázati forrásból megvalósuló projektet nyitott meg ünnepélyes keretek között március 13-án dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Font Sándor országgyűlési képviselő a Szent Kereszt Kórházban. Az államtitkári látogatás alkalmat adott arra is, hogy a közreműködő szervezeteknek, háziorvosoknak, polgármestereknek, valamint a szélesebb nyilvánosságnak is bemutassák az új Egészségfejlesztési Irodát (EFI).
A program az Egészségfejlesztési Iroda megtekintésével kezdődött, majd a Pszichiátriának is helyet adó D épület megújult épületszárnyában folytatódott. A rendezvény nyitányaként a résztvevők Borbély Lászlóné tanár és Farkasné Böjtös Beáta gordonka duóját halhatták. Ezt követően dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár hivatalosan is megnyitotta a projektet. Az államtitkár felszólalásában méltatta azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel a Bács-Kiskun Megyei Kórházba integrált Kalocsai Szent Kereszt Kórházat fejlődő pályára állították. Azokról a kormányzati intézkedésekről is szó esett, amelyekkel az egészségügyi ellátórendszert kívánják hatékonyabbá tenni. Ennek része az országban 58 helyen megnyíló egészségfejlesztési iroda, és az általuk megvalósítandó programok. Font Sándor országgyűlési képviselő egyebek mellett az egészséges étkezés és a mértékkel fogyasztott vörösbor jótékony hatására hívta fel a figyelmet.

Dr. Vadász Mária főigazgató helyettes és dr. Zólyomi Szilárd, a projekt szakmai vezetője előadásában arról számolt be, hogy a járóbeteg szakrendelő első emeletén kialakított, korszerű audiovizuális eszközökkel és számítógépekkel felszerelt iroda az egész járás területére, 20 településre kiterjedő, szerteágazó programok megszervezésének a központja, de a közreműködő szakemberekkel folytatandó tárgyalásoknak, a kisebb előadásoknak is méltó helyet ad. A kalocsai kistérségben minden korábbinál nagyobb méretű, az egészséges életmódot népszerűsítő projekt legfőbb célja az egészségügyi ellátás hatékonyabbá tétele. Mindezt annak a felismerésnek a jegyében kívánják elérni: az egészségügyi ellátás hatékonyságát növeli, költségeit csökkenti, ha megfelelő egészségneveléssel az emberek életmódváltása megvalósul. Az EFI e célok mentén fontos szervező és összekötő szerepet tölt be, valamint kommunikációs csatornát biztosít az egészségfejlesztésben közreműködő szereplők között.


A mintegy 130 millió forint, 100 százalékban pályázati forrásból megvalósuló, 2015. augusztus 20-ig megvalósuló projekt keretében 20, önálló rendezvényként meghirdetett egészségnapot, valamint további, más nagyobb rendezvényekhez kapcsolódó „társult” egészségnapokat tartanak. A helyszíni egészségügyi állapotfelméréseket, szűréseket, tanácsadásokat és a kisebb sportprogramokat elsősorban hétvégére, szabadtéri rendezvényként szervezik, de rossz idő esetére fedett helyszínekkel is számolnak. Az egészségnapok népszerűségét valószínűsíti, hogy a résztvevőknek élményszerű, tapasztalati úton való ismeretszerzésre nyílik lehetősége, a játékos vetélkedők nyertesei uszodabelépőt, egyéb nyereményeket kapnak.
A projekt megvalósítása lehetőséget biztosít a magas kockázatú krónikus betegségtől még mentes, életmódváltással javítható megbetegedésben szenvedők kiszűrésére. A szakemberek különös figyelmet fordítanak a szív- érrendszeri betegségekre, cukorbeteg, dohányzó, túlzott alkoholt fogyasztó, mentális segítségre szoruló, illetve túlsúllyal küzdő lakosokra. A kiszűrt, vagy egészséges életmód iránt érdeklődőknek, az erre fogékonyaknak további tanácsokat adnak, és biztosítják az úgynevezett utánkövetést.
A helyszíni szűrővizsgálatok egyebek mellett csontsűrűség mérésre, prosztata rákszűrésre, melanoma szűrésre, hallás és látásvizsgálatra terjednek ki. Az érdeklődők lelki egészségmegőrzés, stressz-kezelés, a divatos diéták valóságalapja, a természetgyógyászat, az alternatív medicina szerepe témákban is hallhatnak előadásokat. A kerékpározás, torna, jóga, aerobic, zumba, spinning az egészséges életmód népszerűsítésén túl a programok vonzóbbá, színesebbé tételét is szolgálja. A szabadtéri vásári hangulatot fokozza, hogy az egészséges étkezést szolgáló helyi és környékbeli termékekből bemutatókat tartanak.
Mindezek eredményeként reális annak a pályázati célnak a megvalósulása: a lakosság felismerje, hogyan javíthat saját egészségi állapotán, életminőségén, hogyan növelheti az egészségben eltöltött életéveinek számát. Ennek érdekében mit tehet önállóan, és tudja, hová fordulhat segítségért. A projekt hosszú távon a lakosság egészséghez való viszonyulását, egészséggel kapcsolatos ismereteit, ezáltal egészség szemléletét javítja.
Az eseményre városunkba látogatott dr. Reiter József, a GYEMSZI főigazgató-helyettese, dr. Mészáros János, a GYEMSZI területi igazgatója és dr. Balogh Melinda megyei tiszti főorvos is, akik az EFI mellett látogatást tettek az intézményben, majd elismerően szóltak a magas színvonalú sebészeti ellátást biztosító műtőkről, intenzív osztályról, az ott, és a kórházban dolgozó szakemberekről.
Zs.F.